Akupunktur

This post is also available in: Almanca

Acus-Punctura (iğne-batırmak), insan vücudunun bazı noktalarının iğne kullanmak suretiyle uyarılmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir. Akupunktur iğneleri acı vermeyen, iğne uçlu ve keskin olmayan özel iğnelerdir. Akupunktur tedavisi yan etkisi olmayan ve acı vermeyen etkili bir tedavidir. Farklı hastalıklar için farklı akupunktur stilleri vardır ve akupunktur tedavisi tamamen deneyimli ve uzman doktorlar tarafından yapılması gerekir.

 

Akupunktur, birçok hastalığın tedavisinde kullanılan,oldukça etkili, bilimsel bir tedavi yöntemidir. Çin’de yaklaşık 5.000 yıl önce Uygur Türkleri tarafından bulunmuştur. Acus (iğne), puncture (batırmak) sözcüklerinin birleşmesinden meydana gelmiş olup, batı dilinde akupunktur şeklinde kullanılır. Çin’de ise iğnenin kendisi ve ısı anlamına gelen zhen-jiu kelimeleri ile ifade edilir.

Klasik Çin tıbbında insan yaşayan evrenin bir parçası olarak kabul edilir ve herşeyin içinde varolan evrensel gücün insanın da içinde bulunduğuna inanılır. “Chi” adı verilen bu enerji insan vücudunda “meridyen” denilen kanallarda dolaşır. Akupunktur yöntemi ile bu kanallarda meydana gelen enerji dolaşım engelini ortadan kaldırarak dengeyi sağlamak ve bu şekilde hastalığı önlemek amaçlanır.

İğneler,altın,gümüş,bakır ve paslanmaz çelikten yapılır.Hastalığın ve kişinin özelliğine göre metalin türü seçilir.

İnsan vücudunun kendi kendini onarım gücü çok yüksektir. Vücudumuzda bu gücü harekete geçiren belli uyarı noktaları vardır ki, bunlara “akupunktur noktaları” denir. Bu noktalar uyarılarak vücudumuzdaki enerji dolaşımı normale döndürülür ve hastalık hali ortadan kaldırılır. Böylece organizma ilaç tedavisine gerek kalmadan, kendi olanaklarıyla hastalığın ortadan kalkmasını sağlar. Hastalığın belirtilerine değil, nedenine yönelik bir tedavi metodudur.

İğne ile akupunktur tedavisinde etkili olan en önemli unsur, iğnenin kendisi değil yeri ve özelliği belli olan, 3 boyutlu (eni, boyu ve derinliği olan), vücut yüzeyindeki girişi nokta olan bölgelerdir. Eğer tedavide bu noktalar doğru bir şekilde uyarılamaz ise iğneyi batırmanın etkisi olmaz. Akupunktur‘da ki amaç, önce noktayı uyarmaktır. Bahsedilen uyarı iğne ile, lazer ile (lazer akupunktur), parmaklar (akupressür ve masaj) ile, lazer (lazer akupunkturu) ile yapılabilir. Bu yöntemlerin hepsi tedavi edicidir.

Akupunktur, binlerce yıllık geçmişe dayanan bir tedavi yöntemidir.
Yin denilen negatif güç, Yang denilen pozitif güç, evrensel değişkenlik ve denge konusundaki ilkçağ felsefe kuramına dayalı, kaynağını Uzak-Doğu ve Çin’de bulan Akupunktur, Vital Enerji kavramını hedef almaktadır.

En son çalışmalar, Akupunkturun immün sistemin güçlendirilmesindeki etkisi üzerinedir. KısacaAkupunktur; organizmanın kendi bozukluklarını düzeltebilme gücünü harekete geçiren bir bilimdir.

Hipokrat, canlıların kendi kendilerine iyi olma güçlerinden ve iç hekimden söz etmiştir. Ayrıca Paracelsus’da yaşamın sadece dış hekimin çabaları ile varolmayacağını, dıştaki hekimin ancak içteki hekime yardımcı olabileceğini dile getirmiştir.Malesef hala halk arasında telafuzu ”Akapunktur” şeklinde telafuz ediliyor.

 

AKUPUNKTUR NEDİR?
1.Ağrı kesici etkisi (Analjezik)
2.Vücutta dengeyi sağlayıcı etki (Bio Regülatör)
3.Rahatlatıcı, sıkıntı giderici etki (Sedasyon ve Psikolojik)
4.Vücudun bağışıklık sistemini ve direncini arttırıcı etki (İmmü Stimülan)
5.Motor tamir etki (Felçli hastalarda)
özellikleri olan ÇİN’de 5000 yıldan beri uygulanan ve hiçbir yan etkisi olmayan doğal bir tedavi yöntemidir.

AKUPUNKTUR TEDAVİSİ UYGULANAN HASTALIKLAR
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafında Akupunktur yapılması öngörülen başlıca hastalıklar.
1.Şişmanlık
2.Sigara alışkanlığı
3.Migren ve gerilim baş ağrıları
4.Romatizmal hastalıklar ve ağrılı sendromlar
•Boyun,omuz,bel ve bacak ağrıları,siyatik
•Boyun fıtığı
•Artoz (kireçleme)
5.Trigeminus nevraljisi
6.Yüz felci
7.Beyin felci
8.Bronşit,Bronşial Astma Kr.Sinüzit ve rinit
9.Alerjik hastalıklar
10.Gastro-Intestinal sistem hastalıkları
•Gastrit,Peptik ülser
•Spastik Kolon
•Kabızlık, ishal
11.Ürogenital sistem hastalıkları
•Ağrılı ve düzensiz adet görme
•Menapoz şikayetleri
•Kadın ve Erkekte kısırlık
12.Psiko-somatik hastalıklar
•Uyku bozukluğu,Depresyon,Stres
•İlaç,uyuşturucu ve alkol bağımlılığı

ŞİŞMANLIK TEDAVİSİ
Zayıflama tedavisinde akupunktur tokluk hissi verir, midede kazınmayı önler metabolizmayı düzene soktuğu için halsizlik ve bitkinlik hissedilmez acıktığımız zaman ki sinirlilik el, ayak titrmesini önler, açlık başağrısı yaşanmaz, kan şekerinin düşmesini önler ve tansiyon düşüklüğü, yüksekliği gibi belirtileri ortadan kaldırır.
Bu etkileri hisseden bir kişinin diyet yapması ve günlük yürüyüşlerle hareketini artırmesı ile kilo vermeyi işkence olmaktan çıkarır kişiye rahat ve kolay bir zayıflama sağlar.
Merkezimizde şişmanlık tedavisinde iğne kullanılmadan kulak akupunkturu uygulanmaktadır. Kulakta tespit edilen noktalar laserle uyarılarak, bitki tohumları ile bu uyarı sürekli hale getirilerek iğnesiz,ağrısız,acısız bir yöntem uygulanır.

SİGARA BIRAKMA TEDAVİSİ
Sigara bırakma tedavisinde yine kulak akupunkturu ile aynı yöntemle uygulanır ve kişinin sigaraya olan isteği azaltılır. Sigaranın tadı bozulur ve sigara içilmediği zaman ortaya çıkan sinirlilik, el, ayak titremesi ve yoksunluk belirtileri ortadan kaldırılarak 1ile 2 seansta sigarayı bırakması sağlanır.