Sedef Hastalığı (Psoriasis)

Sedef Hastalığı (Psoriasis)

Sedef Hastalığı ,diğer bir adıyla ‘’Psoriasis’’ , psora kelimesinin manası olan ‘’ kaşıntı’’ anlamına gelir. Hastalığın bulunduğu deri bölgesi kızarık hale gelir.Üzerinde beyazımsı ve gümüş renginde kabuklanmalar oluşur.Üzerinde Saçlı deri, dirsek, diz ve sırtın alt Kısımlarında daha sıklıkta görülür. Bazı durumlarda vucudun büyük  bir kısmını kaplayacak kadar geniş bölgeye yayılır. Sedef hastalığı aynı ailenin, birden fazla bireyinde görülebilmesine rağmen, kesinlikle bulaşici bir hastalık değildir. İrsi olduğu ve bağışıklık sistemi ile direk bağlantısı olduğu tahmin edilmektedir. Hastalığin ortaya çıkmasına, iklim, yiyecekler, enfeksiyonlar, stres, Depresyon ve birçok pisikolojik durumlar sebebiyet verebilir. Ciltte oluşan kırmızı plaklar veya ‘’Lezoyonlar,ın yanı sıra tırnaklar da Sedef hastalığında etkilenebilir, ve psoriatik  artrit olarak bilinen, artritin ( Eklem iltihaplanması) özel bir çeşidi de ortaya çıkabilir. Sedef hastalığıyla birlikte yaşamak stresli olabilir,ancak çoğu durum hafif düzeyde seyreder ve tedavi edilebilir. Pek çok tedavi yöntemi, sedef hastalığının semptomlarının başarılı bir şekilde  kontrol altına alınmasına yardımcı olmaktadır.

Sedef hastalığı olan hastaların dikkat  etmeleri gereken noktalar:

-Hayvansal  proteinleri azaltmak gerekir, örneğin peynir, salam sosis gibi gıdaların tüketimini çnemli ölçüde azaltmak gerekir. Bu gıdalar asidose ve iltihaplanmaya sebeb olurlar. Kafein içerikli içecekler, örneğin  kahve, cola ve siyah çay gibi içecekler  bağırsakları kuruttuklarından vitamin. Mineral ve animoasitlerin alımını ( absorbesini ) önlerler.

Akşam yemeği yerine yoğurt ( probiotik – All in 1000) meyve ve salata yenmelidir. Sebze çorbaları , taze yapılmak şartı ile icilmesi tercih edilir.

Hayvansal besinler,  patates, beyaz pirinç tahıl ürünleri, hamurlu ve tatli yiyecekler akşamları yenilirse  tam sindirilmezler ve zamanla problemlere yol açarlar.

Şekerli  yiyecekler ve antibiyotikler,bağırsak mantarını çoğalttıklarından,bağırsak sağlığını tehdit ederler.Unutulmamalıdır ki ; Bağışıklık sistemimizin  yüzde 80 ‘lerinden fazlası bağırsaklarımızda bulunduğundan ,bir çok hastalıkda olduğu gibi ,sedef hastalığındada bağırsak sağlığı ve dengeli beslenme çok önemlidir.

Yeterli kadar meyve ve sebze tüketmeyenler için mutlaka gıda takviye ürünleri tavsiye edilir.(Örneğin; Omega 3+Vit.E Fitline ve Basic Plus Fitline)

Sedef Hastalığının Doğal Metotlarla Tedavisi:

1-Biomolakülere VitOrgan terapi (Autonosoden Terapi) : Sistoplazma terapi de denilen bu tedavi ile ,deri hücrelerinin hızlı bir şekilde yenilenmesi ve ciltdeki lezyonların bir an önce iyileşmesini hedefler.Bağışıklık sistemi güçlendirilerek deri enfeksiyonlarının azalması sağlanır.İlaçların etki maddeleri tamamen biyolojik olup hayvansal Organ ve Organkobisyonalmaddeler içermektedir.

2-Ozon tedavisi :Kan alınarak ,ozon karıştırılır ve tekrar damardan hastaya geri enjekte edilir.

3-Kendi-Kan Tdavisi :Kan alınarak ,içerisine biyolojik etki maddelerden oluşan ilaç karıştırılarak kalçadan zerk edilir.

4-Fitoterapi: Bitkilerden elde edilen ilaçlar,ağız yoluyla ,deri yoluyla ve injeksiyon şeklinde tatbik edilir.

5-Fizik Tedavisi: Biyolojik banyo ve yıkama Tedavileri uygulanır.

Unutulmamalıdır ki; Sedef hastalığı zor tedavi edilen hastalıklar gurubuna girmektedir.Tedavi bazen çok çabuk etkisini göstermekte bazen de etkili olmasi uzun zaman almaktadır.Bazen iyileşmeler görüldükden uzun zaman sonra tekrar lezyonlar ortaya çıkmaktadır.Sedef hastalığının tedavisi sabır isteyen bir durum sergilemektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz tedavi metotlarının hastalığın seyrine vehastanın genel durumuna bağlı değişeceği için hastanın mutlaka , şahsen bir Doğal Tedaviler Uzmanına baş vurması gerekmektedir.Doğal Tedaviler Merkezine baş vuran hastalara kendi genel durumlarına göre hangi tedavinin daha uygun olduğu konusunda yeterli bilgiler verilmektedir.

Saygılarımla

Kulem Arslan

Doğal Tedaviler Hekimi

Venloer Str.355

50823 Köln-Ehrenfeld

 

Tel.0221/7090740

E-Mail: hp.kulemarslan@hotmail.de

www.naturheilkunde-koeln.com