Obezite Nedir?

Obezite Nedir?

Obezite yada şişmanlık, vücutta sağlığı tehlikeye sokacak ölçüde fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

Bir insana Obez diyebilmek için vücudundaki yağ miktarı ve dağılımını tesbit etmek gerekir. Bunun için bugün en sık kullanilan yöntem “Beden Kitle Indeksi” nin hesaplanmasıdır. Beden Kitle İndeksi =  BMI kilogram cinsinden beden ağırlığının, metre cinsinden boyun karesine bölünmesi ile hesaplanır.

İsterseniz kolay bir örneği birlikte hesaplayalım.

Ağırık 82 kg, Boy 1,70 m

BMI: 82/ (1,70)² = 82/ 2,89 = 28,3 kg/m²

BMI:  18,5 kg/m² altında olanlar zayıf

18,5-24,9 kg/m² arasında olanlar normal

25- 29,9 kg/m² arasında olanlar fazla kilolu

30-39,9 kg/m² arasında olanlar obez (şişman)

40 kg/m² üzerinde olanlar ileri derecede obez olarak tanımlanırlar

Yağın vücuttaki dağılımıda önemlidir. Özellikle karında ve göbek çevresinde biriken yağlar, kalp ve damar hastalıklar için ciddi risk olurşturur.

Obezitenin nedenleri nedir?

Çok sayida faktör obezitenin gelişmesine katkıda bulunur. Bunlar beş büyük kategoriye ayrılır:

 1. Kalıtsal Faktörler
 2. Fizyolojik Faktörler (Yaşlanma, Gebelik)
 3. Yaşam biçimi ile ilgili Faktörler (Yanlış beslenme, aşırı yaglı besinlerin alınması, pasif ve hareketsiz yaşam)
 4. Psikolojik Faktörler (Üzüntü ve sıkıntı gibi olumsuz duygulara tepki olarak yemek yenmesi)
 5. Bazı hastalıklar ve alınan ilaçlar (hormon bozukluğu, Depresyon ve Kortison içerikli ilaçlar)

Kalp ve Damar hastalıklaıi, Hipertansiyon, Şeker hastalığı, Solunum rahatsızlıkları Eklem rahatsızlıkları ve bazi Kanser türlerinede yol açabilen obezite mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Obezitenin Tedavisi:

Amaç kısa zamanda fazla kilo vermek değil, uzun zamanda yavaş ama sağlıklı bir şekilde zayıflayarak ulaşılan kiloyu muhafaza etmektir. Bunun içinde gerekli olan yerleşmiş alışkanlıkları değiştirmek yeni bir yaşam tarzına uyum sağlamaktır.

Yapilmasi gereken öncelikle yağ ve kalori miktari düşük, sağlıklı bir beslenme programına başlamak ve ayni zamanda sağlıklı bir yaşamın  ayrılmaz bir parçası olan egsersizle bunu tamamlamaktır.

Unutulmamalıdırki % 5 lik bir kilo kaybı bile obeziteye eşlik eden hastaliklarda (Kalp ve Damar hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalıkları, kolesterol yüksekliği, eklem hastalıkları, inme, bazi kanser türleri) ciddi iyileşmeler sağlayacak ve yaşam süresini uzatacaktır.

Tek başına ilaç tedavisi yeterlimidir?

Obeziteyi tedavi edebilmek için çok yönlü bir yaklaşım gereklidir. İlaç sadece bunun önemli bir parçasıdır. Bunun yanı sıra Akupunktur, Homöopatie, Psychoterapi gibi metodlardanda yararlanmak gerekir. İlaçların mutlaka bitkisel kökenli olmasına dikkat edilmelidir. Beraberinde yağı azaltılmış düşük kalorili bir diyet, düzenli eksersiz ve yaşam biçimini değiştirmeye yönelik davranış tedavileri ile başarıya ulaşmak mümkündür.

Vücut nasil kilo kaybediyor?

Alınan enerji = Harcanan enerji = Kilo sabit

Alınan enerji > Harcanan enerji = Kilo artisi

Alınan enerji < Harcanan enerji = Kilo kaybi

Bu denklemden çıkarmamız gereken sonuç, harcadığımız enerjiyi arttırmamız gerektiğidir.

Buda eksersizle veya özel bir terapi ile mümkün olabilir.

Günde 15 dakikayla başlayan ve arttırılan tempolu yürüyüş eksersizleri kilo vermenizi destekleyecek ve dinlenme  metabolik hızının (BMH) düşmemesini sağlayacak.

Sık aralıklarla kilo kaybı ve kilo alımı:

Kilo kaybının dinlenme metabolik hizina, lipolitik aktiviteye etkisi ile ilgili yapilan araştırmaya göre:

Şişman kadın gurubu 14 haftalık eksersiz ve zayıflama diyetine tabii tutularak beden bileşimi oksijen tüketim gücü, dinlenme metabolik hızı ve karın kısımdaki yağların yağ aktiviteleri ölçülmüştür.

Kişiler:

 1. Diyet + Eksersiz, sık sık uygulayan
 2. Diyet + Eksersiz, sık uygulamayan
 3. Sadece diyet uygulayan olmak üzere guruplandırılmıştır.

Bu süre sonunda 3. ve 1. gurup karşılaştırılmış, kilo kaybı ve yağ kaybı yönünden 1. gurubun karşılastırılması sonucunda kayda değer sonuçlara ulaşılmamıştır.

Bu araştırmaya göre sadece diyetle zayiflayan 3. gurupta, dinlenme metabolik hızında düşme saptanmıştır.

Bu araştırmadan çikan sonuç:

 1. sık sık diyet yapmanin kilo kontrolünde etkili bir yöntem olmadığı
 2. eksersizle birlikte enerji sınırlaması yapıldığında kilo ve yağ kaybının olduğu
 3. metabolizmanın hızlandırılması ve varsa kilo alımına sebep olan rahatsızlıkların tedavisi için hekim kontrolü altından zayıflama yapılmalıdır.

Bu araştırmadan çıkan diğer bir sonuç ise, eksersizin kilo vermede ne kadar önemli rol oynadığıdır. Masa başında, asansör kullanarak, arabanızı en yakın yere park ederek pekiştirdiğimiz tembellik ve bu huyumuzun bize kazandırdığı kiloyu, yürüyüş yaparak, tenis oynayarak, yüzerek en azından evimizin temizliğini kendimiz yaparak sarf edeceğimiz enerji ve doğru beslenme bizi sağlık ve görüntü yönünden mükemmele ulaştıracaktır.

Sağlıklı beslenme ve sağlıklı kilo verme ile ilgili sorularınızı aşağıdaki -Fax- Tel ve E-Mail adreslerimize yönlendirebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileği ile.

 

Kulem Arslan

Doğal Tedaviler Hekimi – Köln

Tel. : 0221- 7090740

Fax.: 0221-7090742

e-mail: hp.kulemarslan@hotmail.de