Migren ve Doğal Tedavi Metotları ile Tedavisi

Migren ve Doğal Tedavi Metotları ile Tedavisi

Migren tüm dünyada hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen,çok sık rastlanan ve ağrılı bir hastalıktır.

 

Bulantı , kusma,ışığa ve sese aşırı duyarlılık gibi belirtileri olan bu hastalık,migrenli kişiye ve ailesine genellikle çok sıkıntı verir. Migren atakları sırasında kişinin tüm faaliyetlerini tamamen durdurabileceği gibi,ataklar arasındaki dönemde  de yaşam kalitesini azaltabilir.

 

Migren atakları 4 saatten 72 saate kadar değışen uzunlukta olabilir.Kişi bu nöbetler arsında,bazen kendini tamamıyle normal hissetse de , bir sonraki atağın korkusu ve endişesi içinde olabilir. Eskiden sadece bir baş ağrısı tipi , olarak görülen Migren ,artık başlı başına bir nörolojik hastalık olarak kabül edilmektedir.

 

Migren baş ağrıları genellikle orta şiddette  ya da şiddetlidir. Ağrı zonklayıcı ya da nabızla birlikte atan şekilde hissedilebilir ve başın tek bir yanında görülebilir. Bulantı , kusma ,ışığa veya sese karşı aşırı hassasiyet bu baş ağrısına eşlik edebilir.

 

Migren kdınlarda erkeklerden daha sık görülür. Kadınlarda % 18 , erkeklerde % 6,5 oranında görülmektedir. Yapılan çalışmalarda bir hekim tarafından tanı konulmamış olan Migren hasatası oranının kadın hastalarda % 59 ‘ a ,erkeklerde ise % 70 ‘ e ulaştığı gözlenmiştir.

 

Birçok kişide ağrı ve diğer septomlar o kadar şiddetlidir ki , sadece karanlık bir odadada saatlerce yatıp uyumak isterler. Bu da günlük yaşantıyı büyük ölçüde olumsuz yönde etkiler.

 

Migrenin neden ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Bunun yanında bu hastalığın beyindeki kan damarları ve elktiriksel sinir uyarısını ileten kimyasal maddelerdeki değişikliklerden kaynaklandığıda düşünülmektedir , ancak bu değişikliklerin neden oluştuğu konusunda araştırmlar halen sürmektedir.

 

Migren oluşma eğiliminin kalıtımla geçip geçmediği de bilimeyenler arasındadır. Çalışmalra göre ,eğer anne-babadan birinde  migren varsa , cocuklarda da olma olasılığı % 40 ‘dır.Eğer her ikisinde de Migren varsa , çocukta da % 70 olasılıkla Migren görülecektir.Tek yumurta ikizlerinde ,çift yumurta ikizlerine göre Migrene yatkınlık daha fazladır. Diğer tarafdan birçok kadında adet döneminden hemen önce Östrojen hormonu düzeylerinin azalması Migren atağına yol açabilir.

 

 

 

Bir çok faktör migreni başlatabilir.Bu tetikleyici faktörlere karşı duyarlı olan kişiler bu faktörlerden uzak durarak migrenin getirdiği kısıtlamalardan büyük ölçüde kurtulabilir.Migren hastalarının büyük bir kısmı,aşırı titiz,sinirli,çok dikkatli,zihni sürekli çalışan ve genelde inatcı insanlardır.Migren krizinin bu kişilikteki insanlarda tabii bir savunma mekanizması olduğuna,kriz sırasında zihni faaliyetlerin bir süre için durmasıyla,zihnin dinlendiği ve tehlikeli fiziki ve zihni çöküntülerin böylece önlendiği ileri sürülür.

 

Tedavi yolları:

 

Ağrı kesiciler, baş ağrısını giderir ancak ağrının nedenini ortadan kaldırmaz.Hatt uzun zaman alınan bu ilaçlar,duruma göre,ilacın gereğinden fazla kullanımına bağlı,baş ağrılarınada sebep olabilir.(Rebound baş ağrıları)

 

Ağrı kesiciler baş ağrısında,geçici de olsa işe yaramaktadır.Ancak yan etkilerinden dolayı , bu ilaçların haftada 3 günden fazla kullanılmaması gerekmektedir.

 

Doğal Tedavi yöntemleri ile , migren tedavisi mümkündür.Hiç bir yan tesir göstermeden,migrenin oluşum sebeplerine göre tedaviler yapılır.

 

Doğal Tedavide migren ve baş ağrılarının tedavilerinde uygulanan bir çok metot vardır. Bizim Doğal Tedavi Merkezimizde uyguladığımız bazı tedavi şekillerini şöyle sıralayabiliriz:

 

*Phytoterapi (Bitkilerden elde edilen ilaçlarla yapılan tedavi)

 

*Nöral Terapi (otonom sinir sistemi üzerine uygulanan terapi metodu)

 

*Akupunktur ( Vucut veya kulak bölgesine batırılan iğnelerle yapılan tedavi)

 

*Homöopati ( Benzeri , benzeri ile tedavi etmeye dayanan bir tedavi metodu)

 

*Manyetik alan terapisi (Özel magnet lerle yapılan bir metot)

 

*Vitamin ve Mineral Tedavisi (Örnğ. Vit.B 12 ve magnesyum tedavisi)

 

Bu tedavilerin uygulanmasından önce,tamalayıcı tıp teşhis yöntemleri ile .Örneğin ‘’ İris Teşhis Metodu’’ ile hastalığın sebebi araştırılır ve tesbit edilir.Hekim hastanın Konstitutisyon ve Dispozisyon durumuna göre hangi metotların daha uygun olduğuna karar verir ve kür şeklinde tedaviye başlanır. Hastanın haftada bir veya iki defa bu tedavileri uygulaması gerekmektedir. Tedavi süresi, ortalama 12 hafta sürmektedir.

 

Bazı Öneriler :

 

Hastalığın kesin tedavisi için yukardaki tedavilerin uygulanması kaçınılmazdır. Ancak ağrıların seyri konusunda yardımcı olabilecek bazı pratik önerilerimiz bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz :

 

*Migren atağı başladığı an hemen sıcak bir ayak banyosu yapmak fayda sağlar.

 

*Ağrı olmadığı günlerde her gün sabahları soğuk Kneipp Su Banyosu yapmak. (Ayaklardan başlayarak,vucudun üst kısmı ve en son sırt kısmına serin su dökülmesi)

 

*Her iki günde bir yatmadan kısa süre önce küvet banyosu yapmak.(İçerisine sakinleştirici banyo sıvısı –Örneğin: Melisse ekstresi-eklenerek sıcaklık 37 santigrat derece olacak ve içine girildikten sonra sicak su eklenmeyecek.Banyo süresi 15 dakika. Hemen akabinde yatağa girilip dinlenilmesi gerekir.

 

*Sauna,hamam,solaryuma girmemek ve direk güneş altında kalmamak lazım.

 

*Temiz havada yürümek,haraket etmek,bisiklet sürmek ve hafif sporlar yapmak faydalıdır.

 

*Ağrı başlar başlamaz 1 fincan koyu kahve ye 1 limon sıkarak içmek fayda sağlar.

 

*Yağsız , şekersiz ve proteinsiz bir diyet uygulanması lazım.

 

*Alkohl almamak ve sigarayı azaltmak faydalı olur.

 

Bu konuda geniş bilgi için :

hp.kulemarslan@hotmail.de

 

Tel.0221/7090740

 

Hepinize ağrısız ve sağlıklı günler dilerim.

 

Kulem Arslan

 

Doğal Tedaviler Hekimi