Migren nedir ?

Migren nedir ?

Migren genellikle nöbetler halinde beliren,saatlerce ve hatta günlerce süren,çoğu zaman mide bulantisi ve kusma da görülen,özel bir baş ağrisi seklidir.

Migrene sebep olacak nedenler nelerdir ?

-Migrene sebep olacak rahatsizliklar cok cesitli olabileceginden,hepsini teker,teker burada siralamak mümkün degildir.Fakat Migrenin sebebi cogu zaman ikincildir.Yani Vucudun herhangi bir rahatsizligi,dolayli yoldan,Migrenein ortaya cikmasina sebep olabilir.Bunun yaninda en fazla sebepler Şunlar olabilir ; Aşırı Kilo ,Yüksek Tansiyon,Çarpmalardan dolayi kafatasinda meydana gelen traumalar,Ateroskleroz,Sinir sistemi ve pisikolojik bozukluklar,Böbrek ve karaciger hastaliklari,Seker hastaligi,Allerji ve kadinlarda sık görülen Rahim.Yumurtalık ve Hormon bozukluklari.

-Migrenin nöbetlerinin geleceği önceden sezilebilirmi ?

-Hastalarin çoğu,bir nöbet gelecegğni,bazi görme bozukluklari:Mesela,görme alaninin taminda ve bir yarisinda çikan bazi işiklarin belirmesi ile tahmin edebilirler.Bazi Hastalarda nöbetin baslayacaği siralarda el ve ayaklarinda uyuşukluklar,konuşmada zorluk,geçici halsizlik ve yorgunluk da görülebilir.Ağrilar çok şiddetli olup,yukaridada bahsedildiği gibi,mide bulantisi ve kusma ile birlikte görülür ve genellikle başin bir yarisinda hissedilir.

Bu hastalar,bas agrilarina karsi herhangi bir agri kesici ilac alarak,biraz olsun agrilarini dindirebilirlermi ?

-Zaten Hastalarin cogu da bunu yapmaktadirlar.Her bas agrisinda ve her nöbetde,cesitli agri kesici ilaclar almaktadirlar.Bu ilaclarin genellikle uyusturucu özellikleri oldugu icin,hasta agrilarin bir süre farkinda olmaz.Cogu zaman ilacin etkisi gectikten sonra agrilar tekrar hissedilmege baslar ve hasta yeniden ilac almaga baslar.. Bu Uyusturucu etkisi olan ilaclarinda malum oldugu gibi bir cok yan etkileri ve zararlari bulunmaktadir.Fakat hastanin bu durumda baska bir caresi olmadugu icin tekrar ilac almak zorunda kalir.Bu sekil böylece devam eder gider.Bundan da anlasildigi gibi bu yol kesin bir tedavi olmayip,sadece hastanin gecici olarak rahatlamasini saglar.Halbuki asil önemli olan,hastaligin asil sebebinin ne oldugunu arastirip,bulup bu sebebin tedavisini saglamaktir.

Migren genellikle asil sebeplerine göre degilde,sadece semptomatik olarak tedavi edilmektedir

-Asil migren tedavisi,hastaligin sebebini bulup onu ortadan kaldirmakla olur.Fakat yukarida da belirtiğimiz gibi Migrenein bir çok sebebi olacağindan,sebebi bulmak okadar kolay degildir.Ama tavsiye edilen yinede sebepler araştırılıldıktan sonra terapiye gecilmesidir..

-Migrene yol açan nedenleri bulabilmek icin Doğal ve alternatif Tip bilminde neler yapilabilir ?

-Dogal tip bilminde cesitli muayene metotlari ile Migrene neden olacak rahatsizliklar teshis edilebilir.Örnegin : “Iris teshis Methodu” “ile bunun sebebini bulmak mümkün olabilir.

– Iris Teshis Methodu nedır ?

-Özel olarak bu muayene icin yapilmis bir Iriskop dedigimiz aletle,göz detayli bir sekilde muayene edilir.Göz küresinin renkli bölümü olan Iris tabakasi üzerindeki,cesitli deformeler sonucu olusmus isaretlerin,inceden inceye tetkik edilmesi ile,bir cok hastaliklar, ve bu hastaliklarin sebepleri ve hastadaki kalitsal durumlari tesbit edilebilirler.Iris Teshis Muayenesi, Dogal tedaviler uygulayan Muyenehanelerde, hastaliklarin sebeplerini arastirmakta ve bunlari bulmakta kullanilan genel bir muayene metodudur.

-Bu teshis methodunun tam olarak Migren ile ilgisi nedir?

-Iris Teshis methodu ile,iris üzerinde  görülen isaretler ile,hastaligin kalitsal,sinirsel ve pisikolujik olup olmadigi veya hangi Organlardan gelebilecegi üzerinde durulur vu bunlar tespit edilerek,migrenin tabii olarak daimi bir tedavisine gidilir.

-Migrenin genel tedavisi nasıl olur ?

C-Burada tek ve kesin bir tedaviden söz etmek cok güctür.Tedavi her hastaya ve her vakaya göre degisir.Belirtildigi gibi Dogal tedavilerde hastaligin görünümü degilde sebebi tedavi edileceginden,sebebin cesitliligine göre de tedaviler uygulanir.Örnegin :Akupunktur,Segmendal Nevralji tedavileri,Homöopati v.s. gibi.

Genellikle hastalar sress,endise ve asiri yorgunluktan uzak durdukca ve vejetarik bir perhiz  uyguladikca biraz olsun ,agri nöbetlerinin gecikmesine yardimci olabilirler.

Kilosu fazla olanların mutlaka Akupunkturla zayıflamaları gerekmektedir.Ayrica Sigaraninda birakilmasi lazim.

 

Kulem Arslan

hp.kulemarslan@hotmail.de