Kronik Yorgunluk

Kronik Yorgunluk

Yorgunluk , tıpkı Diyabet ve kilo sorunu gibi modern zaman hastalığı olmaya başlamıştır.

İnsanlar kendilerini çok yorgun hissediyorlar. Tabiri caizse artık herkes yorgun. Hatta bazı insanlar tatilden döndükleri zaman bile kendilerini hala yorgun hissediyor. Bunu sebebi bazı bedensel hastalıklar olabilir. Ama modern zamanın yorgunluk sebebi ; Genellikle aşırı stres , ruhsal sorunlar , elektro smog , oksijen azlığı ve dengesiz beslenme. Yapılan araştırmalarda ve testlerde 3 ay fast foot denilen hızlı beslenme uygulayanlarda enerji kaybı yüzde 30 ların üzerine çıkmakta ve bu insanlar normal ve dengeli beslenmeye geçtikten sonra bile vucut tekrar eski enerjisine ancak 8 ay sonra kavuşabiliyor. Bu şunu gösteriyor ki : Kronik yorgunluğun en iyi ilacı başta dengeli ve sağlıklı beslenmedir.

Sağlıklı ve dengeli beslenmede dikkat etmemiz gerekenler ise :

Vücudumuzu oluşturan hücrelerin   düzenli ve dengeli çalışması için besin öğelerinden yani yağlar, karbonhidratlar, proteinler, vitaminler ve minerallerden yeterli miktarda almamızdır. Vücudumuzun tüm besin maddelerine ihtiyacı vardır. Tek taraflı beslenmek yani sadece protein veya karbonhidratla beslenmek yanlıştır. Dengeli beslenerek vitaminler, mineraller ve lifler gibi önemli besin maddelerinden de almış oluruz. Aşırı şekerli gıdalardan kaçınmalı ve hatta çay, kahve gibi içecekler şekersiz içilmeli veya şeker miktarı azaltılmalıdır.

Güne kahvaltımızı yaparak başlamamız daha uygun olur. Gece boyu gıda alımı olmadığından beynimizin sabah kalkınca enerjiye ihtiyacı vardır. Daha sonra gıda alımımızı kahvaltıdan başlayarak gün içine yaymamız daha etkin kalori yakmamıza neden olur.Bol su içmemiz gerekmektedir hem de kesinlikle asitsiz su içmemiz fadalı olacaktır, yiyecekleri ise iyice çiğnemeliyiz. Her yemek yediğimizde midenin 1/3’ünü boş bırakmamız gerekmektedir. Tam olarak dolu mide sağlığımızın zaman içinde bozulmasına ,erken yaşlanmaya neden olur.birde Midemizi katı gıdalarla doldurmamalıyız .Katı gıdalarla dolu mide içeriğinin gerekli öz suyu her tarafa dengeli ulaştırması güçleşir ve sindirim zorlaşır. Düzenli yemek yiyenler daha dengeli ve sağlıklı beslenmekte ve ideal kilolarını korumaktadırlar.

Zihinsel faaliyetlerin gerektirdiği enerji kaynaklarının en önemlilerinden biride meyvelerdir. Beynin oksijen dışındaki tek enerjisi glikozdur. Glikoz meyvelerde hazır halde bulunur. Diğer gıdalarla alınan şeker midede yakılarak glikoza çevrilir. Bu nedenle meyveleri kesinlikle aç karnına yemeliyiz. Meyveler yemeklerden 30 dakika önce veya 3 saat sonra alınmalıdır.Mide doluyken alınan meyveler midede kalıp besin değeri kaybolup orada mayalanacağı için bütün sindirim sistemimizi yorar.

Vücudumuzda dakikada 10 milyon hücre ölür ve bir o kadarı da yenilenir. Ortalama 100 günde (beyin ve sinir hücreleri hariç) bütün vücudumuz yenilenir.Düzensiz kötü beslenme yenileme sistemini aksatır. Cildimiz canlılığını, tazeliğini kaybeder ve en önemlisi hastalıklara açık oluruz. Karaciğer yorulmaya başlar. Bu şekilde uzun süreli Yorgunluk, çabuk yorulma, baş ağrısı olabilme olasılığı artar. Düşünce ve hafıza sistemi bulanıklaşır.Bu nedenlerden dolayı düzenli ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmeli ve yemek için yaşamamalı sadece yaşamak için yemeli görüşünü benimsemeliyiz.

Kronik yorgunluğu giderici bitkisel destek olarak tavsiye edeceğimiz en güçlü bitkisel destek Ginseng tir. Bunu Ginkgo ve Q-10 Koenzim , Vitamin B12 ve magnezyum gibi gıda takviyeleri izlemektedir. Bu ürünlerin de mutlaka suda çözülen türünü kullanmamız elbette daha da verimli olacaktır.

Aşırı stress ve ruhsal sorunların giderilmesi için de: İyi bir stress yönetimi , özellikle kaygıdan   , endişeden , korkudan kaynaklanan duyguları bastırmak veya bir başkası ile paylaşmak olan bitene olumlu açılardan bakmayı becerebilmek faydalı olmaktadır. Bunun yanı sıra Akupunktur , yoga , meditasyon , tai chi gibi gevşeme tekniklerinden ve bazı sakinleştirici relex özelliği olan bitki ekstraklarından faydalanmak kronik yorgunluğumuzu giderilmesinde olumlu rol alacaktır.

Bu konuda genel Önerilerimiz:

-Yaşamınızı ve yaşam sitilinizi tekrar gözden geçiriniz. Stresslerinizi ve duygularınızı anlatan küçük çapta notlar yazınız. Sizi rahtsız edici ortamlardan , ziyaretlerden ve toplantılardan uzak durunuz. Dedikodu yapılan yerlerde ve topluluklarda bulunmayınız. İşinizi ve iş sorunlarınızı eve taşımayınız ve daha çok sosyal faaliyetlere zaman ayırınız.

-Sigarayı , alkolü , kafeinli ve asitli içecekleri azaltın. Uykunuzu düzenleyin ve her akşam aynı saate yatmaya gidin.

– Her gün taze meyve , sebze ve tam tahıllı ekmek ve balık tüketerek , dengeli ve sağlıklı bir beslenme pilanı uygulayın.

-Doğal yorgunluk giderici etkilerden ve yapılması gereken şeylerden birisi de düzenli yapılan yürüyüşlerdir. Mutlaka hava durumuna bağlı olarak , günün herhangi bir saatinde düzenli yürüyüşler yapınız. Untmayınız Oksijen en iyi yorgunluk giderici ve en iyi antidepresan etkili maddedir. Oksijeni de ancak spor , eksersiz ve en azından temiz bir çevrede yapacağımız yürüyülerle ciğerlerimize çekebiliriz.

Kulem Arslan

Doğal Tedaviler Uzmanı